Czy pokrowce różnią się od siebie w zależności od rodzaju siedzenia?

Wnętrze samochodu przesądza o jego wyglądzie niemal w takim samym stopniu jak zadbana karoseria czy właściwie dopasowane felgi. Dbanie o to, by auto prezentowało się atrakcyjnie, wiąże się więc także z tym, w jakim stanie są siedzenia. Ponieważ z czasem zastosowane w nich fabryczne obicia ulegają naturalnemu zużyciu, a nierzadko także trudnym do usunięcia zabrudzeniom istotnym elementem wyposażenia będą specjalnie wykonane i dopasowane pokrowce samochodowe. Okażą się one również przydatne wówczas, gdy kierowca chce dopasować kokpit do swoich preferencji estetycznych, zamawiając dodatkowe przeszycia, wyhaftowane logo producenta czy inne ciekawe ozdoby. Przekonajmy się, co jest ważne w przypadku pokrowców i sprawdźmy, czy ich rodzaj zależy od konstrukcji siedzeń.

Co warto wiedzieć o nowoczesnych siedzeniach samochodowych?

Każdy nowoczesny fotel samochodowy to dość skomplikowane urządzenie, które pełni nie tylko funkcję siedziska, ale również jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W większości foteli poza zapewniającą stabilność stalową ramą oraz mechanizmem pozwalającym na regulowanie pochylenia oparcia, a często także wypukłości odcinka lędźwiowego lub wysokości, na jakiej siedzi kierowca, czy nawet długości siedziska znajduje się pianka tapicerska gwarantująca pożądaną miękkość. Dodatkowymi i niezwykle ważnymi elementami są systemy odpowiedzialne za komfort i ochronę w razie kolizji. W pierwszym przypadku będą to głównie systemy podgrzewania foteli, w drugim – aktywne zagłówki, a więc mechanizm powodujący pochylenie zagłówka w czasie kolizji oraz poduszki powietrzne, które chronią głowę i barki przed skutkami zderzenia.

Jak producenci pokrowców dopasowują je do foteli?

Najważniejszą cechą dobrych pokrowców samochodowych jest właściwe dopasowanie ich do konstrukcji fotela. W grę wchodzi zachowanie wymiarów charakterystycznych dla konkretnego modelu i jego wersji czy roku produkcji, a także zastosowanie mechanizmów, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z poduszek powietrznych zmontowanych w boku fotela. W tym celu stosuje się specjalne szwy, które w razie aktywacji poduszki pozwalają na jej właściwe wyzwolenie, zapobiegając niebezpiecznemu opóźnieniu czy blokowaniu uzyskania przez nią właściwego kształtu.

Wróć