Jak powstają napisy i grafiki na pokrowcach samochodowych?

Pokrowce samochodowe to praktyczne, a także estetyczne dodatkowe wyposażenie pojazdu. Wykorzystujemy je codziennie. Dlatego też tak istotne jest, aby cechowały się dużą wytrzymałością i trwałością. Wysoka odporność na otarcia, przetarcia i zabrudzenia to jeden z najważniejszych elementów przy wyborze tego produktu. A jak wygląda sytuacja z napisami oraz grafikami, które zdobią pokrowce samochodowe? Na jakiej zasadzie te zdobienia powstają?

Przeznaczenie pokrowców samochodowych

Pokrowce samochodowe wykorzystamy na wiele sposobów. Zamontujemy je na kierownicach, fotelach, kołach, a także na całej karoserii (jako ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi). Im bardziej taki pokrowiec narażony jest na uszkodzenia, tym trwalszy powinien być. Zasada ta dotyczy również grafik i napisów, które zdobią te produkty. Na pokrowcach fotelowych haftowane są na danym modelu (może to być logo, grafika lub napis – ciekawym i oryginalnym, choć nieco droższym rozwiązaniem jest zakup miarowych pokrowców samochodowych, czyli szytych pod wymiar danego fotela). Pokrowce dbają o przedłużenie żywotności tapicerki, zwiększają estetykę wnętrza i są łatwe w czyszczeniu (również te z dodatkowymi grafikami). Dużą część z nich wypierzemy też w pralce.

Profesjonalne pokrowce samochodowe dzielą się, między innymi na: pokrowce klasyczne, tuningowe, ekskluzywne oraz haftowane. Ostatnia kategoria mieści w sobie wszystkie produkty, które posiadają wyhaftowany wzór czy tekst.

Pokrowiec z haftem – personalizacja

Możliwość personalizacji pokrowców samochodowych pozwala na stworzenie oryginalnej i wyjątkowej estetyki. Taki efekt uzyskamy dzięki indywidualnemu wyborowi przeszyć, haftów i sposobów wykończenia. Koszt stworzenia danego napisu czy grafiki nie jest wysoki. I tak wyróżniamy:

  • przeszycia w centralnej części (pojedynczy lub podwójny ścieg oraz gęste poziome przeszycia; przeszycie środka pokrowca w karo – jeśli pod przeszyciem umieszczona zostanie grubsza pianka, uzyskamy mocniejszy i bardziej wyrazisty efekt),
  • wykończenie krawędzi (zewnętrzne szwy bez ozdobnych przeszyć, eleganckie przeszycia pojedynczym lub podwójnym ściegiem oraz wysoko estetyczne wszycie kedry – to owalne obrzeże z tworzywa),
  • hafty (możliwe jest wyszycie na wybranym pokrowcu nazwy modelu, marki, logo firmy, imienia oraz wielu innych grafik).

W przypadku zdecydowania się na wyhaftowanie na pokrowcu samochodowym określonego napisu lub grafiki, coraz częściej skorzystać możemy nie tylko z możliwości dodatkowego podszycia pokrowca gąbką, pikowania, ale także wyboru koloru nici.

Wróć