Pokrowce samochodowe stosuje się, aby uchronić fotele przed zniszczeniem lub zasłonić już przetartą tapicerkę. Na rynku dostępne są modele uniwersalne, które pasują zwykle do każdego modelu samochodu, aczkolwiek listę modeli zawsze określa producent. Niezwykle ważne jest, z jakiego materiału powstają pokrowce samochodowe, ponieważ tkanina musi być odporna na intensywną eksploatację i zapewniać komfort kierowcy oraz pasażerom. Najczęściej są to welur, żakard, alcantara oraz skóra. Dobrze, jeśli materiał będzie łatwy w utrzymaniu czystości, a wszelkie zabrudzenia można będzie usunąć bez większych komplikacji.
Środkowa część pokrowca z przeszyciami może być wykonana z innego koloru niż obrzeża. Dobrym rozwiązaniem jest także łączenie różnych rodzajów materiałów. Obrzeża można wykonać ze skóry ekologicznej a środek z weluru. Ciekawy efekt dekoracyjnych przetłoczeń można uzyskać dzięki zastosowaniu grubszej pianki pod przeszyciami. Bardzo modne są przetłoczenia w kształcie karo, które prezentują się nad wyraz elegancko. Warto zdecydować się także na przetłoczenia w formie poziomych pasów.
Jakie wybrać przeszycie w centralnej części?
Na estetykę pokrowców samochodowych w znacznej mierze wpływa przeszycie w centralnej części, które może mieć kształt wspomnianych wcześniej pasów lub karo, przy czym dowolny może być rozstaw ozdobnych elementów. Przeszycia mogą znajdować się na całym siedzisku lub tylko na części oparcia i siedziska. Możliwe jest zastosowanie pojedynczego lub podwójnego ściegu. W ekskluzywnych pokrowcach stosuje się ekoskórę perforowaną lub przeszycia na ekoskórze na piance. Niezależnie jednak od preferencji i gustu kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrym rozwiązaniem – dobre jakościowo pokrowce z oczywistych względów są nieco droższe, ale za to mogą posłużyć przez wiele lat i zachowają nienaganny wygląd pomimo intensywnej eksploatacji.
Wróć