Jakie są największe różnice pomiędzy ekoskórą i skórą naturalną?

Wnętrze samochodu powinno być nie tylko zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, ale również dobrze się prezentować oraz być trwałe i mało podatne na zabrudzenia. Decydując się na wykonanie tapicerki, np. zlecając uszycie pokrowców samochodowych, można wybrać jeden z kilku rodzajów materiałów. Wśród chętnie wybieranych poza popularnym welurem znajduje się m.in. ekoskóra. Przekonajmy się, czym różni się ona od naturalnej.

Co trzeba wiedzieć o skórze naturalnej?

Skóra naturalna powstaje w wyniku wyprawienia skóry zwierzęcej, z której usuwane jest owłosienie oraz resztki przylegających tkanek i tłuszczu. Tak przygotowaną poddaje się garbowaniu, a więc kolejnemu oddziaływaniu chemikaliów, które mają zapewnić odpowiednią elastyczność włókien, a jednocześnie ich trwałość i wytrzymałość na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. W tym celu skóry moczy się w związkach o odczynie zasadowym, a następnie kwasowym, po czym zanurza w roztworach zawierających garbniki neutralizujące znajdujący się w skórach kolagen. Kolejnymi krokami jest nasączanie olejem oraz barwienie i impregnacja.

Czym jest ekoskóra?

Ekoskóra określana także jako skóra ekologiczna jest rodzajem kompozytu, który powstaje przez połączenie ze sobą tkaniny stanowiącej osnowę odpowiedzialną za elastyczności materiału oraz odporność na rozciągania i naniesionej na jej powierzchnię powłoki z tworzywa sztucznego. W tym celu zwykle wykorzystuje się miękki, ale jednocześnie niepodatny na ścieranie i pękanie poliuretan. Po natryskiwaniu jest on dodatkowo formowany, przez co może uzyskać fakturę przypominającą skórę naturalną. Skóra syntetyczna może mieć dowolny kolor, a przy tym jest lżejsza i tańsza od skóry naturalnej. Proces jej produkcji jest też uważany za mniej obciążający środowisko naturalne.

Wróć