Które pokrowce samochodowe są najprostsze w czyszczeniu?

Pokrowce samochodowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach oraz powstają z różnych gatunków tkanin, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie produkt idealnie spełniający jego potrzeby. Pokrowce samochodowe to często wybierane rozwiązanie przez osoby intensywnie eksploatujące swoje samochody, co skutkuje wycieraniem się tapicerki. Z czasem mogą powstawać przetarcia i nieestetyczne dziury, które trudno jest naprawić.

Najtrwalsze pokrowce samochodowe powstają z:

  • Poliestru
  • Weluru
  • Alcantary
  • Ekoskóry

Materiał, który najłatwiej jest utrzymać w czystości to ekoskóra, ponieważ nie chłonie wilgoci i można ją przecierać wilgotną szmatką. Welur, pomimo że jest bardzo komfortowym materiałem, to jednak jego mankamentem jest zamszowa struktura, którą trudno jest wyczyścić. Z kolei tańszy poliester jest nie tylko wytrzymały, ale także bardzo wygodny w eksploatacji – pokrowce poliestrowe można prać w pralce nawet w wysokich temperaturach. Tkanina na długo zachowuje nienaganny wygląd i intensywność kolorów. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się alcantara.

Czyszczenie pokrowców samochodowych

Pokrowce samochodowe narażone są na uszkodzenia w wyniku intensywnej eksploatacji oraz zabrudzeń. O pokrowce warto zatem dbać – regularne czyszczenie pozwoli na dłużej zachować ich nienaganny wygląd. Kluczowe jest częste odkurzanie. W ten sposób usuniemy kurz i pył, który wnika w strukturę materiału i powoduje trwałe zabrudzenia. Pokrowce można przecierać szmatką nasączona wodą lub delikatnym detergentem do czyszczenia tapicerki. Na mokro można czyścić zwłaszcza pokrowce z materiałów nieprzepuszczalnych, czyli ekoskóry i alcantary. W przypadku intensywnych zabrudzeń warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi prania w pralce.

Wróć