Plusy i minusy welurowych pokrowców samochodowych

Pokrowce samochodowe pełnią dwojaką funkcję: z jednej strony zapewniają siedzeniom ochronę przez ścieraniem i zabrudzeniami, z drugiej – pozwalają na znaczną personalizację wnętrza pojazdu. Dziś przyjrzymy się pokrowcom welurowym i ich charakterystycznym właściwościom.

Pokrowce samochodowe z weluru – zalety i wady

Welur posiada liczne zalety, które czynią z niego idealny materiał na okrycia samochodowe. Przede wszystkim cechuje się wysokim stopniem wytrzymałości, który sprawia, że wykonane z niego pokrowce będą służyć nam przez długi czas bez utraty funkcjonalności czy estetyki. Oznacza to, że zniosą one bez szwanku długą i intensywną eksploatację związaną np. z częstym korzystaniem z samochodu. Ponadto welur to materiał elastyczny i łatwy w obsłudze, dzięki czemu będziemy w stanie szybko i bez dodatkowej pomocy nałożyć go na siedzenia oraz zdjąć do ewentualnego czyszczenia. Co więcej, ta sama cecha sprawia, że wykonane z niego okrycia będą doskonale prezentować się na fotelach – materiał nie będzie zbierać się w nieestetyczne fałdki na zagięciach siedzeń.

Oprócz tego pokrowce samochodowe welurowe mają jeszcze jedną istotną zaletę – znacznie podnoszą komfort jazdy. Miękka, aksamitna tekstura tego materiału czyni go miłym w dotyku. Welur jest ponadto odporny na oddziaływanie skrajnych temperatur – oznacza to, że niezależnie od chłodu lub gorąca panującego na zewnątrz zachowa tę samą komfortową dla człowieka temperaturę. Wchodząc do samochodu podczas trzaskającego mrozu, natrafimy więc na neutralną, przyjemną tkaninę, która pozwoli nam szybciej ogrzać się podczas jazdy. Z kolei w gorące letnie miesiące nie będziemy narażeni na dyskomfort czy podrażnienia, które mogłyby powstać w wyniku siedzenia na śliskim i nagrzanym pokrowcu.

Niestety, jak każdy rodzaj materiału, także i welur nie jest pozbawiony wad. Pluszowa struktura wykonanych z niego okryć samochodowych  sprawia, że trudno jest je wyczyścić „na szybko”, np. z użyciem wilgotnej ściereczki. Zazwyczaj konieczne jest wrzucenie ich do pralki lub w najlepszym razie czyszczenie z użyciem miniodkurzacza. Nie jest to więc rozwiązanie dla tych z nas, którzy mają tendencję np. do spożywania posiłków w samochodzie.

Wróć