Jak dbać o pokrowce samochodowe? Porady i wskazówki

Pokrowce na siedzenia samochodowe umożliwiają zabezpieczenie tapicerki przed zniszczeniem, a jednocześnie stanowią doskonałe narzędzie personalizacji wnętrza pojazdu. By jednak zachowały swój wygląd i właściwości jak najdłużej, musimy o nie odpowiednio dbać.

Czyszczenie i pielęgnacja pokrowców na siedzenia samochodowe

Jak każdy przedmiot fizyczny, także i pokrowce narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia. Wynika to częściowo z intensywności użytkowania pojazdu, częściowo zaś z faktu, że nierzadko jemy w samochodzie lub przewozimy na siedzeniach przedmioty mogące zabrudzić lub wytrzeć pokrowce. Regularne odświeżanie pozwoli nam dłużej zachować ich atrakcyjny wygląd. W ten sposób zapobiegniemy również nakładaniu się na siebie kolejnych warstw starych zabrudzeń, które po jakimś czasie mogą okazać się trudne do sprania.

Jednym z najprostszych sposobów na skuteczne czyszczenie pokrowców samochodowych jest ich systematyczne odkurzanie. Możemy użyć do tego celu zarówno klasycznego odkurzacza do dywanów i podłóg, jak i miniaturowego modelu przeznaczonego do niewielkich powierzchni. W ten sposób będziemy na bieżąco pozbywać się kurzu i pyłu, które mogłyby trwale przeniknąć w strukturę materiału w wyniku nacisku ciał użytkowników pojazdu.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń warto przetrzeć pokrowce szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub środka do czyszczenia tapicerki. Sposób ten sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku materiałów nieprzepuszczalnych – wymienić tu można np. pokrowce z alcantary i eko skóry.

Jeżeli nasze pokrowce są zbyt zaniedbane, by powyższe czynności odniosły pożądany skutek, sprawdźmy, czy możemy je uprać. Stosowna informacja powinna znajdować się na metce – zazwyczaj producent dopuszcza pranie w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza. Przed wrzuceniem pokrowców do pralki upewnijmy się, że usunęliśmy wszystkie komponenty służące do unieruchamiania ich na siedzeniach.

Ostatnim, lecz równie ważnym warunkiem utrzymania pokrowców w dobrym stanie jest dbanie o nie na co dzień. O ile to możliwe, ograniczmy jedzenie w samochodzie – a jeśli musimy, róbmy to ostrożnie, tak, by nie zabrudzić materiału słodkim napojem czy trudnym do sprania sosem. Starajmy się również wnosić do wnętrza pojazdu jak najmniej zabrudzeń z zewnątrz, takich jak kurz czy błoto. Odpowiednio zadbane, pokrowce odwdzięczą się nam, zachowując świeży wygląd i dobrze chroniąc tapicerkę auta.

Wróć