Zalety i wady pokrowców z łączonych materiałów

Oryginalna tapicerka samochodowa nie zawsze oferuje oczekiwany przez nas poziom wygody i zapewnia ładny wygląd wnętrza, zwłaszcza jeżeli chodzi o nieco niższe wersje wyposażenia. Z czasem nawet najlepsze materiały mogą też ulec zużyciu czy to wskutek zabrudzeń, czy zniszczeń mechanicznych. Alternatywą może się okazać zamówienie odpowiednich pokrowców samochodowych. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór pokrowców, gdzie połączono alcantrę i ekoskórę. Przekonajmy się, czym się one charakteryzują.

Co warto wiedzieć o ekoskórze i alcantrze?

Alcantra to podobnie jak ekoskóra materiał syntetyczny, który jest produkowany z mikrowłókien poliestrowych i poliuretanowych. Ze względu na uzyskaną strukturę powierzchnia jest miła w dotyku i przypomina nieco zamsz lub nubuk. Zaletami alcantry jest to, że jest elastyczna, nie ulega odkształceniom i łatwo można ją wyczyścić. Ekoskóra to natomiast materiał kompozytowy składający się z osnowy odpowiedzialnej za wytrzymałość na rozciąganie oraz powłoki wytwarzanej z PVC, czyli polichlorku winylu albo PU, tj. poliuretanu. Zaletą ekoskóry jest to, że dobrze znosi kontakt z wodą i wilgocią, jest stosunkowo miękka, a także niezwykle łatwa w czyszczeniu.

Co daje łączenie materiałów?

Pokrowce na siedzenia samochodowe można wykonywać z wielu różnych tkanin i materiałów, jednak popularne jest także ich łączenie. Do najczęściej spotykanych kombinacji należy korzystanie z alcantry oraz ekoskóry. Dzięki temu można nie tylko urozmaicić fakturę tapicerki, ale także zwiększyć odporność całości, wybierając bardziej miękką i przyjemną w dotyku alcantrę na miejsca mniej narażone na wycieranie, lecz takie, gdzie użytkownik częściej ma kontakt z powierzchnią, a ekoskórę zastosować tam, gdzie fotele i kanapa są najintensywniej eksploatowane.

Wróć